Ehliyet Numarası Nasıl Bulunur? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

Ehliyet Numarası Nasıl Bulunur?

Yeni sürücü belgesi numarası nerede yazar?

Her ehliyet üzerinde bu numara mutlaka bulunur. Ehliyet No Nerede Yazar? Ehliyet no, eski tip ehliyetlerde aşağıda belirtilmiş olan resimdeki alanda olduğu gibi belge no alanında yazar. Yeni tip ehliyetlerde ehliyet no 5 numaralı olan bölümde kırmızı daire içerisindeki yazılı olduğu şekilde gösterilmiştir.

Ehliyet e devlette görünür mü?

Sürücü belgesine ait bilgileri sorgulama işlemi e – Devlet üzerinden halledilebilir. Kimlik numarası ve şifre ile e -Devlete giriş yapıldıktan sonra “Sürücü Belgesi Bilgileri Sorgulama” işlemine erişilir.

E devletten ehliyete nasıl bakılır?

e – Devlet sorgulaması – Öncelikle e – devlet ‘ e ait olan https://www.turkiye.gov.tr/nvi-surucu-belgesi-basvuru-durum-sorgu linkine tıklayın. – Bu linke tıkladığınızda eğer kimlik doğrulaması yapmadıysanız karşınıza kimlik doğrulaması yapmanız gerektiğini bildiren bir sayfa çıkacak.

Ehliyetimi kaybettim ehliyet bilgilerimi nereden öğrenebilirim?

Ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar yeni ehliyet çıkarmak için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapmalıdırlar. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yoğun olduğu için öncesinde ALO 199 hattını arayarak kaybolan veya çalınan ehliyet işlemleriniz için randevu alırsanız, daha az süre beklemiş olursunuz.

Yeni kimliklerde ehliyet no nerede yazar?

Yeni tip ehliyetlerde sürücü no ya da ehliyet no kartın ön yüzünde yazar. Eski ehliyetlerde bilgilerin üst bölümünde hangi bilginin neyi ifade ettiği belirtilirdi, fakat yeni tip ehliyetlerde her bilgiye bir numara verilmiştir. Bu nedenle gördüğünüzde bu numaraların ne işe yaradığını bilmemeniz normaldir.

You might be interested:  Sık sorulan: M Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

B ve G sınıfı sürücü belgesi nedir?

10 yıl geçerli olan ehliyet tipleri arasında M ve A, A1, A2 ile sınıflandırılan motosikletler ve bisikletlerin yanında diğer araç ehliyet sınıfları arasında yer alan otomobil ve kamyonet kullanmaya uygun sınıf B, B1, BE; traktör kullanmak için geçerli olan F ve iş makinası kullanımı için gerekli olan G sınıfı

Geçici sürücü belgesi ne zaman onaylanır?

İlk defa sürücü belgesi alanlar ve yeni tip ehliyet için başvuruda bulunanlara sürücü belgesi teslim edilinceye kadar ki sürede vatandaşların mağdur olmamaları adına sürücü belgesi yerine geçen ve 15 gün süre ile geçerli geçici belge verilecektir.

Ehliyet çıktığını nasıl öğrenebilirim?

PTT İle Ehliyet Belgemin Nerede Olduğunu Nasıl Sorgularım? Nüfus müdürlüklerinde işlem yapılırken sizden “adres” ve “cep telefonu numarası” isteniyor. Ehliyet belgeniz bu adrese gönderiliyor, gönderi takip numarası ise cep telefonunuza. İşlemler sırasında size herhangi bir barkod numarası verilmiyor.

Ehliyet harcı yatırıldığını nasıl öğrenebilirim?

https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices web adresinde yer alan “Sürücü Belgesi Harç, Değerli Kağıt ve Vakıf Ücretleri” başlığından öğrenebilirsiniz.

E sınıfı ehliyet ne kullanır?

E sınıfı ehliyetine sahip olan sürücüler aynı zamanda M, B, B1, D1 ve F sınıfı araçları sürme yetkisine sahiptir. E sınıfı sürücü ehliyetine sahip olan adaylar, otobüs, kamyon, kamyonet ve otomobil kullanma hakkına sahiptirler.

Geçici ehliyet e Devlete ne zaman düşer?

Belgenin düzenlenme tarihinden itibaren 30 gün boyunca geçerliliği vardır. Sürücü belgesini 30 gün içerisinde teslim alırsa belgede geçerliliğini kaybeder. Genel bir ortalama olarak konuşacak olursak geçici belge 1 hafta içerisinde yeni belgeyle değiştirilir.

Ehliyet geçerlilik süresi nerede yazar?

Yeni sürücü belgelerinde yukarıda bahsettiğimiz gibi 4 numaralı alanda bu bilgiler bulunur. 4a ehliyet veriliş tarihi, 4b ise ehliyet bitiş tarihidir. Eski ehliyetlerde ise ehliyet belge numarasının hemen altında yer alan kısımda sürücü belgesinin verildiği ve belgenin geçerliliğinin dolacağı tarih yazmaktadır.

You might be interested:  Soru: Kasım Ayı Ehliyet Sınavı Ne Zaman?

Nüfus cüzdanı ve ehliyet kayıp ne yapmalıyım?

Sürücü belgesi kaybedildiğinde veyahut çalındığında Nüfus Müdürlüğünde yapılması gereken işlemler için öncesinden randevu alınması gerekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden ve ALO 199 telefon hattından sürücü belgesi için randevu alınabilmesi mümkündür.

Ehliyet kaybolursa ne yapmam gerekiyor?

Kayıp ehliyet veya çalıntı ehliyet gibi durumlarda yeni ehliyet çıkarmak için sürücülerin Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak başvuru yapmaları gerekiyor. Nüfus randevu işlemleri gerek internetten gerek ise ALO 199 hattı üzerinden yapılabiliyor.

Ehliyet kartım kayboldu ne yapmalıyım?

Kayıp ehliyet temini için Nüfus müdürlüğüne gittiğinizde kimliğinizin de yanınızda bulunması gerekir. Kimliğiniz de kayıp ise kimlik yerine geçen belgelerden birini kullanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi alo 199’dan alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector