FAQ: Ehliyet Almak Icin Sicil Kaydı Nasıl Olmalı? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

FAQ: Ehliyet Almak Icin Sicil Kaydı Nasıl Olmalı?

Adli sicil kaydı olanlar ehliyet alabilir mi?

Sürücü kursuna kaydolmak için istenen bazı belgeler vardır. Bu belgelerden biri de adli sicil kaydıdır. Adli sicillerinde bazı suçlardan hüküm giydiği görülen kişiler sürücü kursuna kayıt olamazlar dolayısıyla ehliyet alamazlar.

Sabikasi olan ehliyet alabilir mi?

Devletin siyasi, iktisadi veya askeri güvenliğini bozacak ya da çevre veya toplum sağlığını tehdit edecek nitelikte bir suçtan ceza almışsanız bu durumda ehliyet alamazsınız.

Sürücü belgesi için adli sicil kaydı nereden alınır?

Bunun için bu belgeyi alabilmeniz için 18 yaşında olmanız gerekir. 18 yaşından küçükler için alınacak olan belge vekalet ile mümkün olur. Adli sicil kaydı belgenizi yine eskiden olduğu gibi Adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurt dışında Büyükelçiliklerden alınabilir.

Uyuşturucudan hapis yatan ehliyet alabilir mi?

Anayasa Mahkemesi, uyuşturucudan mahkum olanların sürücü belgelerinin geri alınması kararını uygun buldu.

Alkolden ehliyet kaptırma nasıl alınır?

Ayrıca 6 ay süre ile ehliyete el koyulur. Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda henüz net bir karar söz konusu değildir. Sürücü belgenizi geri almak adına trafik birimine, trafik denetleme şube müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

You might be interested:  FAQ: D1 Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır 2019?

2021 Kimler ehliyet alamaz?

Ehliyet Kimlere Verilmez – 2021

  • IQ seviyesi % 80’in altında olan, zeka geriliği bulunan kişiler ehliyet alamazlar.
  • İlkokul mezunu olmayanlar ehliyet alamazlar.
  • Bunama hastalığı olanlar ve duygu durumunda bozukluk olanlar ehliyet alamazlar.
  • Denge kaybı ve işitme sorunu olanlar ehliyet alamazlar.

Hangi durumlarda ehliyet verilmez?

Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanan sürücüye ne ceza verilir?

Trafik cezaları da kamu kurumlarındaki her şey gibi her sene enflasyon ile orantılı olarak zamlanmaktadır. 2018 yılında 3925 TL, 2019 yılında 2167 TL, 2020 yılında 6333 TL olan uyuşturucu kullanan sürücü cezası 2021 yılında ise 6909 Türk Lirası’na yükselmiştir.

Ehliyet cezası varken ehliyet alınır mı?

Sürücü belgesini geri almasında mani olmadığı anlaşılan sürücü idari para cezasını da ödediyse belgeleri geri verilir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir.

Arşivli sabıka kaydı nereden alınır?

Adli sicil kaydı, bir başka deyişle de sabıka kaydı; e-devlet uygulamasından, adli sicil müdürlüklerinden, adliyelerden, kaymakamlıklardan ve büyükelçiliklerden alınabilmektedir.

E devletten çocuğumun adli sicil kaydı nasıl alınır?

TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e – devlet ‘ e giriş yapın. Ardından arama butonunun olduğu sayfaya Adalet Bakanlığı yazarak karşınıza çıkan hizmetler içerisinden “ adli sicil kaydı sorgulama ” hizmetini seçin. Ya da direkt olarak arama butonuna “ adli sicil kaydı sorgulama ” yazarak karşınıza çıkan hizmete tıklayın.

Kaymakamlık adli sicil Kaydı veriyor mu?

Adli sicil Kaydı almak isteyen vatandaşlarımız, yanlarında Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi (Ehliyet) veya resmi belge ile Kaymakamlığımızdan Adli Sicil Kaydı alabilirler. Adli Sicil Kaydı, Kaymakamlığımızın 4. katında verilmektedir.

You might be interested:  FAQ: Ehliyet Için Nereye Para Yatırılacak?

Uyuşturucu adli sicil kaydı ne zaman silinir?

Bazı suç kategorilerinde ( uyuşturucu ve kaçakçılık gibi) Adli sicil (sabıka) ve arşiv kayıtlarının silinebilmesi için yetkili mahkemeden “Yasaklanmış (Memnu) Hakların Geri Verilmesi Kararı” alınması kararı alınması gerekmektedir. Bu şekilde arşivden silinme süresi 15 yıla indirilmiş olacaktır.

Uyuşturucudan alınan ehliyet nasıl geri alınır?

Sürücü belgesine herhangi bir sebepten el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bittiğinde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Hangi suçlar sicilden silinmez?

1- Disiplin suçlarına ve sırf askerî suçlara ilişkin mahkûmiyet hükümleri adli sicil kaydında yer almaz. 2- Disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar adli sicil kaydına kaydedilmez. 3- İdarî para cezasına ilişkin kararlar adli sicil kaydında yer almaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector