FAQ: Ehliyet Biometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

FAQ: Ehliyet Biometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Ehliyet icin biyometrik fotoğraf nasil olmali?

Ehliyet için biyometrik fotoğraf ölçüsü beyaz bir arka planda 50 mm X 60 mm boyutlarında olmalıdır. Arka planda desen kesinlikle olmamalıdır. Fotoğrafın gerçeği yansıtması amacıyla son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Işık ve gölgelendirme biyometrik fotoğraflarda çok önemlidir.

Ehliyet icin kaç adet biyometrik fotoğraf?

İlk kez ehliyet alacak olanlar için: Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği, motorlu taşıt sürücü sertifikası, sürücü sağlık raporu ve sürücü belgesi dosyası, sürücü belgesi için vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılan tutarın makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve kan grubunu belirten belge.

Biyometrik fotoğraf sakal nasıl olmalı?

Sık sorulan bir diğer soru ise erkeklerin biyometrik fotoğrafı sakal, bıyık veya favori ile çekilip çekilemeyeceğidir. Bu fotoğraf, kişinin yüz biyometrisinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan bir standart olduğundan, yüz biyometrisini değiştirmeyen sakal, bıyık veya favori, bu fotoğrafta sorun oluşturmamaktadır.

Kimlik için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı?

1- Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen kimlik kartlarında kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır. 2-Ebatı 50 mm X 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır.

You might be interested:  Soru: B Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

Ehliyete vesikalık mı biyometrik mi?

Ehliyeti Resmi Nasıl Olmalı – Ehliyet Resmi Özellikleri: Son altı ay içerisinde ICAO standartlarına uygun 400 DPI çözünürlükte, arka fon beyaz ve desensiz biyometrik vesikalık olacaktır. Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış, çene ucundan saçların başladığı bölgeye kadar sağ ve sol yüz hatları tamamen görünür olacaktır.

Fotoğrafın biyometrik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Biyometrik fotoğraf özellikleri

 1. Fon beyaz ve desensiz olmalı, hiçbir şekilde gölge oluşmamalı.
 2. Yüz, fotoğrafta ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalı.
 3. Renkler nötr olmalı, yüzün doğal renklerini yansıtmalı.
 4. Fotoğrafta lekeler olmamalı.

Yeni ehliyet almak için ne kadar para gerekli?

Toplamda ise A sınıfı ehliyetin maliyeti 2.788,85 TL’dir. B Sınıfı ehliyet almak isteyen bir aday sürücü kursuna 2.018,54 TL ödemesi gerekiyor. Bunun dışında gireceği ehliyet sınavı için 240,04 TL ve harçlar için 1.078.017 TL ödemesi gerekiyor. Toplamda ise B sınıfı ehliyetin maliyeti 3.336,58 TL’dir.

Kaç tane ehliyet sınıfı vardır?

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları Ehliyet kursu için başvuru yapmadan önce ehliyet sınıflarıni iyi bilmek, ehliyet alma aşamasına yardımcı olur. A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE, D1E, M, B1, B, A1, A2, F ve G olmak üzere toplamda 17 ehliyet sınıfı mevcuttur.

Ehliyet icin hangi fotoğraf nasil olmali?

Ehliyet için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı?

 1. Kulaklarınız ve yüzünüz tam olarak görülebilmeli.
 2. Arka fon beyaz ve desensiz olmalı.
 3. 5×6 ebatında olmalı.
 4. Fonda gölgeler oluşmamalı.
 5. Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalı.
 6. Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalı.
 7. Renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı.

Kimlik fotoğrafı nasıl olmalı sakal?

Yeni kimlik başvurusunda da biyometrik fotoğraf istenmektedir. Ümraniye Nüfus Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre ise bu fotoğraflarda sakallı olmamızın bir sakıncası yoktur. Biyometrik fotoğrafları, fotoğrafçılarda çektirebilirsiniz.

You might be interested:  Hızlı Cevap: En Yakın Ehliyet Sınavı Ne Zaman?

Biyometrik fotoğraf makyaj yasak mi?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki; Biyometrik fotoğraf çektirmeden önce asla ağır bir makyaj yapmamalısın. Biyometrik fotoğraf makyajı için doğal, ince yapılı, cilt tonunu dengeleyecek bir fondöten tercih etmelisin.

Biyometrik fotoğraf kulak görünmeli mi?

Biyometrik fotoğraflarda tavsiyemiz; Başörtüsü ile fotoğraf çektirmenizde bir mani yoktur fakat başörtünüz alnınızı kulaklarınızı ve çenenizi kapatmayacak şekilde takınız, yüz hatlarınızı hiçbir şekilde örtmeyecek alınız yanaklarınız ve çeneniz açık biçimde görünecek fotoğraflar çektiriniz.

Biyometrik fotoğraf aynı gün çıkar mı?

BİYOMETRİK FOTOĞRAF HEMEN ÇIKAR MI? Biyometrik fotoğraf, çekildiği an itibariyle fotoğrafçının yoğunluğuna göre 15 dakika ile 4 saat arasında alınabilmektedir.

Biyometrik fotoğraf çoğaltılabilir mi?

Çoğaltılır. Fotoğrafçıya gidip ben bu fotoğrafı 12li ya da 16lı çoğaltmak istiyorum dediğinde yaparlar. Biyometrik boyutlarda çoğaltılması gerektiğini de söylersin hemen hallolur. Vereceğin kurumlar için de hiç sakıncası yoktur.

Kimlik fotoğrafı ile pasaport fotoğrafı aynı mı?

Evet! Kimlik fotoğrafı biyometrik fotoğraf olduğu için pasaportta da kullanılabilir. Aynı zamanda sürücü belgesi gibi resmi belgelerde de bu fotoğrafı kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector