FAQ: Ehliyet Için Fotoğraf Nasıl Olmalı 2018? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

FAQ: Ehliyet Için Fotoğraf Nasıl Olmalı 2018?

Ehliyet icin hangi fotoğraf?

Ehliyet için biyometrik fotoğraf ölçüsü beyaz bir arka planda 50 mm X 60 mm boyutlarında olmalıdır. Arka planda desen kesinlikle olmamalıdır. Fotoğrafın gerçeği yansıtması amacıyla son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Işık ve gölgelendirme biyometrik fotoğraflarda çok önemlidir.

Ehliyet icin kaç adet biyometrik fotoğraf?

İlk kez ehliyet alacak olanlar için: Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukat kimliği, motorlu taşıt sürücü sertifikası, sürücü sağlık raporu ve sürücü belgesi dosyası, sürücü belgesi için vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılan tutarın makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve kan grubunu belirten belge.

Ehliyet için fotoğraf sakallı olur mu?

Bu fotoğraf, kişinin yüz biyometrisinin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan bir standart olduğundan, yüz biyometrisini değiştirmeyen sakal, bıyık veya favori, bu fotoğrafta sorun oluşturmamaktadır.

Biyometrik fotoğraf kaç dk da çıkar?

Biyometrik fotoğraf, çekildiği an itibariyle fotoğrafçının yoğunluğuna göre 15 dakika ile 4 saat arasında alınabilmektedir. BİYOMETRİK FOTOĞRAFIN ŞARTLARI NELERDİR? Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır. Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır.

You might be interested:  FAQ: Ehliyet Harçları Nereye Yatırılıyor?

Fotoğrafın biyometrik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Biyometrik fotoğraf özellikleri

 1. Fon beyaz ve desensiz olmalı, hiçbir şekilde gölge oluşmamalı.
 2. Yüz, fotoğrafta ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalı.
 3. Renkler nötr olmalı, yüzün doğal renklerini yansıtmalı.
 4. Fotoğrafta lekeler olmamalı.

Ehliyet sınavında neden fotoğraf çekilir?

Sınav sonlarında yapılan itirazlar ve joker sürücü uygulamalarını engellemek için direksiyon sınavında fotoğraf çekimi sınav komisyon görevlileri tarafından yapılıyor.

Yeni ehliyet almak için ne kadar para gerekli?

Toplamda ise A sınıfı ehliyetin maliyeti 2.788,85 TL’dir. B Sınıfı ehliyet almak isteyen bir aday sürücü kursuna 2.018,54 TL ödemesi gerekiyor. Bunun dışında gireceği ehliyet sınavı için 240,04 TL ve harçlar için 1.078.017 TL ödemesi gerekiyor. Toplamda ise B sınıfı ehliyetin maliyeti 3.336,58 TL’dir.

Kaç tane ehliyet sınıfı vardır?

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları Ehliyet kursu için başvuru yapmadan önce ehliyet sınıflarıni iyi bilmek, ehliyet alma aşamasına yardımcı olur. A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE, D1E, M, B1, B, A1, A2, F ve G olmak üzere toplamda 17 ehliyet sınıfı mevcuttur.

Ehliyet alma süreci ne kadar sürer?

Bu süre sınavlardaki başarı durumunuza göre değişmektedir. Ancak normal şartlarda sürücü kursuna kayıt olunduğu ilk günden sürücü belgesinin alındığı güne kadar en fazla 3 ay sürmektedir.

Ehliyet fotoğrafı gözlüklü olmak zorunda mı?

4- Fotoğraflar biyometrik vesikalık olacak. Fakat sağlık raporunda Gözlükle ya da Kontakt Lens ile sürücü olur ibaresi olsa da veya gözlük kullanıyorsanız bile gözlüklü çekilmenize gerek yok. 5- Kan grubunuz eski ehliyette yazıyorsa beyana veya karta gerek yok.

Yeni ehliyet için fotoğraf nasıl olmalı?

Ehliyet için biyometrik fotoğraf nasıl olmalı?

 1. Kulaklarınız ve yüzünüz tam olarak görülebilmeli.
 2. Arka fon beyaz ve desensiz olmalı.
 3. 5×6 ebatında olmalı.
 4. Fonda gölgeler oluşmamalı.
 5. Yüz fotoğraf üzerinde ortalanmış olmalı.
 6. Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalı.
 7. Renkler yüzün doğal renklerini yansıtmalı.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: E Ehliyet Hangi Araçları Sürer?

CV fotoğrafı sakallı olur mu?

Bu konudaki sır, resminizin profesyonel düzeyde sizi temsil etmesidir. Eğer erkek iseniz ve top sakalınız veya sakalınız var ise o zaman top sakallı veya sakallı resminizi özgeçmişinizde kullanmayın.

Biyometrik fotoğraf makyaj yasak mi?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki; Biyometrik fotoğraf çektirmeden önce asla ağır bir makyaj yapmamalısın. Biyometrik fotoğraf makyajı için doğal, ince yapılı, cilt tonunu dengeleyecek bir fondöten tercih etmelisin.

Biyometrik fotoğraf gözlüksüz mü?

Fonda gölgeler oluşmamalıdır. Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır. Gözlüksüz fotoğraf çekinilmeli.

Biyometrik fotoğraf ile vesikalık arasındaki fark nedir?

Biyometrik fotoğraf en az 600dpi olacak şekilde yüksek kaliteli, arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan vesikalık fotoğraf türüdür. Sonuç olarak biyometrik fotoğrafın vesikalıktan en büyük farkı vesikalığa göre çok daha yüksek çözünürlüğe sahip olması ve ölçülerinin farklılığıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector