FAQ: Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

FAQ: Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Evlenme ehliyet belgesi almak icin ne lazim?

Pasaport fotokopisi veya nüfus cüzdanı fotokopisi (noter tasdikli), İkametgah belgesi. Nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği. Varsa, önceki evliliğe dair boşanma kararı, icabında tanıma ve tenfiz kararıyla birlikte.

Evlenme ehliyet belgesi nereden alınır?

Türk vatandaşları Nüfus Müdürlükleri ve Türkiye temsilciliklerinden, Yabancı uyruklu vatandaşlar kendi ülkelerinden ve ülke temsilciliklerinden, Mülteci, vatansız, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsündekiler il göç idaresinden alabilirler.

Evlenme ehliyet belgesi şart mı?

Evlenme kararı alan bazı kişilerin evlenme ehliyetini almaları zorunludur. Kişiler tam kimlik bilgileri ile beraber nüfus açısından evliliğe bir engeli bulunmadığına dair bilgiler nikah başvurusunda belirtilmelidir.

Evlenme ehliyet belgesi e devletten alınır mi?

Evlenme ehliyet belgesi nasıl alınır denildiğinde, aklına birçok belgeyi online olarak temin edebileceğin e – devlet sistemi geliyor olabilir. Ancak bu belgeyi kurumlara bizzat başvurarak alman gerektiğini söyleyelim.

Resmi nikah başvurusu nasıl yapılır?

Nikah başvuruları, evlendirme memurluklarına, müftülüğe ya da köy muhtarlığına müracaat edilerek yapılıyor. Ancak çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçe dışında bir yerde evlenmek için evlenme izin belgesi gerekebiliyor.

Nikah işlemleri için gerekli evraklar nelerdir?

Nikah Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir, Nereden Alınır?

 • Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi.
 • Vesikalık Fotoğraf.
 • Evlilik İçin Sağlık Raporu.
 • Nüfus Kayıt Belgesi.
 • İkametgah Belgesi.
 • Evlenme Beyannamesi.
 • Evlenme Ehliyet Belgesi.
 • Ekstra Belgeler.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ehliyet Kaybinda Ne Yapilmali?

Evlenme Ehliyet Belgesi nedir e devlet?

Evlenme ehliyet belgesi, kişinin baba-anne adı, doğum tarihi ve medeni halinin bulunduğu resmi bir belgedir. Bu belge ile kişinin evlenmeye engelinin olup olmadığı sorgulanır. Türk vatandaşları için nüfus kayıt örneği bu belge ile eş değerdir. Yetkililer sistemden otomatik kontrol ederek bu bilgileri online öğrenirler.

Evlilik ehliyeti ne demek?

Nüfus idarelerince aile kütük kayıtlarına dayanılarak düzenlenen ve kişinin tam künyesi ile nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığını gösteren nüfus kayıt örnekleri evlenme ehliyet belgesi olarak kabul edilir.

Nikah için sağlık raporu kaç gün sürüyor?

Devlet yani kamu hastanelerine başvuru yapmanız durumunda ise işlemlerin tamamlanması ve raporunuzu almanız neredeyse 1 günü bulabilmektedir. Evlilik için sağlık raporunda neler var, istenenler, detayları nelerdir?

Nikah kaç günde sisteme düşer?

En geç 10 gün içerisinde bu kişilerden biri nikah akdini ilçe nüfus müdürlüğüne bildirmelidir. Nüfus müdürlüğünün de kendisine ulaşan bilgileri sisteme girmesi ile güncelleme işlemi başlatılmaktadır. Diğer aşamada bilgileri güncellenen çiftlerin artık kimlik değişimi için başvurmaları gerekir.

Yabancılarla evlilik nasıl yapılır?

Evlilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

 1. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Medeni hallerindeki en son değişikliğin işlenmiş olması gerekmektedir);
 2. 5 Adet vesikalık fotoğraf;
 3. Aile Sağlık Hekiminden alınan sağlık raporu (Özel hastanelerden alınan raporların aile sağlık hekimi tarafından onaylanması gerekmektedir);

Evlenmek için gerekli şartlar nelerdir?

EVLENME EHLİYETİ VE ŞARTLARI

 • 1 – Reşit olmak.
 • Mümeyyiz olmak.
 • 3. Yakın akraba olmamak.
 • Evli olmamak.
 • Kadın için kanuni bekleme süresinin dolmuş olması (dul gelin adayları için).
 • Kazai evlenme yasağı bulunmamak.
 • Zührevi ve bulaşıcı hastalığı bulunmamak.
 • 1 – Reşit olmak.

Evlenme ehliyet belgesi nereden alınır 2021?

Nikah için gereken belgelerin pek çoğu nüfus müdürlüğünden temin edildiği için diğer belgelerle birlikte evlenme ehliyet belgesi de alınabilir. Evlenme ehliyeti belgesi için nüfus müdürlüklerinden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Temin edilen belgelerin kontrolü ise evlendirme memuru tarafından yapılır.

You might be interested:  Ehliyet Sınavından Kaldım Diğer Sınav Ne Zaman?

Apostilli bekârlık belgesi nasıl alınır?

Apostil Onaylı Bekarlık Belgesi Nasıl Alınır? Bekarlık Belgesini İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinden, yurtdışında iseniz Türkiye Konsolosluk veya Büyükelçiliklerinden temin edebilirsiniz. Genellikle Bekarlık belgelerinin orijinaline de apostil onayı talep edilmektedir.

Formul a ne demek?

Formul a belgesi veya diğer adı ile Uluslararası Doğum Kayıt Örneği Formül A, bir kişinin doğum belgelerinin uluslararası alanda geçerliliğini kanıtlayan belgedir. Formül a belgesi ile bireyler yurtdışında da doğum belgelerini kanıtlamış olurlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector