FAQ: Tekne Kullanmak Için Ehliyet Nasıl Alınır? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

FAQ: Tekne Kullanmak Için Ehliyet Nasıl Alınır?

Tekne kullanmak için ehliyet gerekir mi?

Tekne ehliyeti; tekne sahiplerinin ve amatör denizcilerin edinmesi gereken önemli resmi belgelerden biridir. Amatör Denizci Belgesi yani kısaca ADB ismi verilen tekne ehliyeti, 10 BG ve üstündeki motor kapasitelerine sahip tüm teknelerin kullanımı için zorunludur.

Tekne ehliyeti nasıl alınır 2020?

Tekne ehliyeti almak isteyenler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Gemi Adamları Sınav Sistemi web sitesinden başvuru yapabilirler. Online olarak başvuru yapıp, online olarak sınava girerek, tekne ehliyeti almaya hak kazanabilirsiniz.

Kaç metre sonra tekne için ehliyeti gerekli?

Amatör Denizci Belgesi, boyu 24 metreye kadar olan özel teknelerimizi kullanmak için gerekli olan bir ehliyettir.

Tekne Ehliyeti Alma kaç para?

24 metreye kadar Özel tekneleri kullanabilen Amatör Denizci Belgeli bir Kaptan olabilmeniz size; Toplam: 167,95 TL ye Malolur Sınava hazırlık için bir “deneme sınav paketi de” alırsanız bu fiyat: TOPLAM: 197,95 TL dir

ADB belgesi ile kaç metre tekne kullanılır?

ADB sahibi olduğunuzda bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın 24 metreye kadar özel tekneleri sevk ve idare edebilirsiniz. Size ait olmayan kiraladığınız 24 metreden küçük bir ticari tekneyi gezi, eğlence, spor ve amatör balıkçılık gibi faaliyetlerde kullanabilirsiniz ancak ticari amaç için kullanamazsınız.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Direksiyon Sınavını Geçtikten Sonra Ne Kadar Sürede Ehliyet Alınır?

Teknelerde kaç metreye kadar vergi yok?

Boyu 4,99 metreye kadar olan teknelerin Bağlama Kütük Ruhsatı herhangi bir sebeple Yenilenmesi gerekirse (Satış, Vize Yeri Dolumu, Tekne Bilgileri Değişikliği, Evrak Zayii, Yıpranma vb.) Harçtan Muaftır.

Kaptanlık belgesi nasıl alınır 2021?

Tekne Ehliyeti Nasıl Alınır 2021 (ADB)

  1. Ulaştırma Bakanlığı Amatör Denizcilik Eğitim Sistemine girişinizden sonra ise, 24 üniteden oluşan ADB eğitiminizi online olarak tamamlamanız gerekiyor.
  2. Amatör denizcilik eğitiminizi tamamladıktan sonra sistem tarafından size özel seri numaralı Katılım Belgesi veriliyor.

Gemi kaptanlık belgesi nasıl alınır?

Amatör denizci belgesi ADB alabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın internet sitesini kullanmak mümkündür. Sözü edilen internet sitesinin Gemiadamı Bilgi Sistemi gbs.uab.gov.tr üzerinden gemiadamı sınav başvurusu yaparak tekne ehliyeti almaya hak kazanılabilmektedir.

ADB almak için ne yapmalıyım?

C) ADB alabilmek için adayın 14 yaşını tamamlamış olması gerekir. Aday, sınava velisi/vasisi tarafından örneğine uygun düzenlenmiş noter onaylı “muvafakatname” ile girer. Yaşı 14–18 arasında olan kişi, ADB ile boyu 7 metreden kısa, sürati saate 7 deniz milinden (knot) az tekneleri kullanabilir.

Herkes Tekne kullanabilir mi?

Cevap: ADB alabilmek için adayın 14 yaşını tamamlamış olması gerekir. Aday, sınava velisi/vasisi tarafından örneğine uygun düzenlenmiş noter onaylı “muvafakatname” ile girer. Yaşı 14–18 arasında olan kişi, ADB ile boyu 7 metreden kısa, sürati saate 7 deniz milinden (knot) az tekneleri kullanabilir.

ADB nasıl alınır 2021?

ADB belgesinin alınabilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Amatör Denizcilik Eğitim Sistemi’ne kayıt olunması gerekmektedir. Bunun için https://ades.uab.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Açılan sayfanın alt kısmında bulunan eğitime başlayın butonundan kayıt olunabilmektedir.

Bir teknenin bir başka tekneye rıhtıma veya iskeleye Bordasını vererek yanaşmasına ne denir?

Bir teknenin, bir baska tekneye, rıhtıma veya iskeleye bordasını vererek yanasmasına aborda denir.

You might be interested:  FAQ: A2 Ehliyet Hangi Motorları Sürer?

Tekne vergisi ne kadar?

9 Metreden 11,99 Metreye Kadar: 1.412,60 TL. 12 Metreden 19,99 Metreye Kadar: 2.825,70 TL. 20 Metreden 29,99 Metreye Kadar: 5.652,00 TL. 30 Metre ve Büyük Olanlar: 11. 304,90 TL.

Tekne Ehliyeti sınavı ne zaman 2021?

İşte Amatör Denizci Sınav Başvuru ekranı ve diğer tüm ayrıntılar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, 1-3 Temmuz 2021 ‘de Türkiye Denizcilik Zirvesi kapsamında amatör denizci eğitimi, sınavı ve yelkenli teknede uygulama eğitimleri yapılacağını duyurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector