Okuyucular soruyor: Ehliyet Diğer Iptal Ne Demek? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

Okuyucular soruyor: Ehliyet Diğer Iptal Ne Demek?

Ehliyet ceza iptal ne demek?

Ehliyetinin iptal edilmesi durumunda araç kullanmaya devam etmektir. Örnek vermek gerekirse stajyer ehliyeti olan bir kişi, yönetmelikte belirtilen bir ihlal gerçekleşmesi durumunda ehliyeti iptal ediliyor. Bu durumda bu maddeden idari yaptırım olarak para cezası yazılmış oluyor.

Hangi durumlarda ehliyet iptal edilir?

İşte madde madde ehliyete el konulma sebepleri:

  1. 100 ceza puanına ulaşmak.
  2. Ölüme sebebiyet veren kazaya karışmış olmak.
  3. 3. Uyuşturucu kullanmış olmak.
  4. Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak.
  5. Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması
  6. Sağlık durumunun bozulması
  7. 7. Hız sınırının aşılması
  8. 8. Alkollü araç kullanmak.

Ehliyet iptal sorgulama nedir?

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın resmi sitesindeki ” Ehliyet İptali Sorgulama ” sayfası yoluyla ” Ehliyet İptali Sorgulaması” yapabilirsiniz. Ehliyet İptali Sorgulaması için sürücü belge numarası ile ehliyetin alındığı ilin girilmesi gerekmektedir. Ehliyet İptali Sorgulama için bu sayfaya bakınız.

Stajyer ehliyetim iptal oldu ne yapmalıyım?

İptal işlemini kayıt olduğunuz sürücü kursu resmi yazı ile yapabilir. Sertifika iptali gerçekleşmeden yeni bir kayda sistem izin vermemektedir. Sırasıyla E-Sınav ve Direksiyon Uygulama Sınavına katılarak ehliyet alabilirsiniz.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ehliyet Dosyamı Aldım Ne Yapmalıyım 2016?

Alkolden alınan ehliyet affı var mı?

Sürücü belgenizi geri almak adına trafik birimine, trafik denetleme şube müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda bir karar yok.

Alkolden 2 yıl alınan ehliyet nasıl geri alınır?

Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır? Alkollü araç kullanmak suçundan ehliyeti 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler, İLK SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ, SÜDGE (Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi) Biriminde başvurarak ilgili eğitimi almak zorundadırlar.Eğitimi başarı ile tamamlamanız gerekmektedir.

Ehliyet tamamen iptal olur mu?

Ehliyeti iptal olmaz. İlk defasında ehliyetine el konulması durumunda sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınır. Üç ve üçten fazla ise sürücü belgeleri 5 yıl süreyle geri alınır, hafif para cezası uygulanır ve ayrıca psiko-teknik ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulur.

Ehliyet Ne zaman iptal edilir?

Kursunuzdan alacağınız sertifikalar 2 yıl boyunca geçerlidir. 2 sene içinde bu sertifika ile ehliyet belgesi almamanız halinde sertifikanız geçersiz olacaktır ve yeniden kursa giderek sınava girmek zorunda kalacaksınız.

Alkolden 6 ay alınan ehliyet nasıl geri alınır 2021?

Ehliyetine el konan sürücüler, belgeye el koyan trafik birimine ya da en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Bunun için herhangi bir ücret ödemesi gerekmez; cezanın ödendiğine dair belge ve “borcu yoktur” belgesi olmaktadır.

Sürücü belgesi nasıl iptal edilir?

Bu kişiler aday oldukları süre içinde, kırmızı ışığı ihlal etmek, hız kurallarına uymamak, dönüş kurallarına riayet etmemek, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken araçları yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçmek üzere olan kişi ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek ve emniyet kemeri veya koruyucu başlığı takmamak

Ehliyet sorgulama nasıl yapılır?

https://www.turkiye.gov.tr/nvi-surucu-belgesi-basvuru-durum-sorgu adresine gidilir. Kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır. Giriş işlemi başarıyla halledildikten sonra sonuçlara bakmak mümkündür. Ehliyet alma sürecini başarıyla yerine getiren kişiler genellikle bu sorgulama işlemini gerçekleştirirler.

You might be interested:  Soru: Yeni Ehliyet Parası Nereye Yatırılır?

Ehliyete yazılan cezayı nasıl öderim?

Kesilen cezanın ödemesini yapmak için kişisel olarak vergi dairesi, PTT ya da anlaşmalı bankaların şubelerine gidebilirsiniz. Aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin T.C. kimlik numarasını vererek de trafik cezası bedelini ödeyebilirsiniz.

Aday sürücülük süresi içinde aday sürücünün hangisini yapması durumunda sürücü belgesi iptal edilir?

Aday sürücü yada stajyer sürücünün ilk bir yılında toplam 75 ceza puanı alması halinde ehliyetinin iptal edileceğini 9. Maddede belirtmiştik.

Ehliyeti iptal edildiği halde araç kullananların cezası ne kadar?

Trafik Ceza Kanunu’nun 36.maddesi 3c maddesine göre ehliyetiniz iptal edildiği halde araç kullanmanız halinde 2.698 TL para cezası var. (%25 indirimli 2.023,5 TL) Ehliyet iptal edildiği halde araç kullanırsanız araç kullanmaktan da men edilirsiniz.

Stajyer ehliyet alınırsa ne olur?

Stajyer ehliyet, stajyer sürücülerin ehliyetlerine verilen isimdir. Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü adayının 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşmaması isteniyor. Eğer sürücü bu ceza puanına ulaşırsa ehliyetine el koyuluyor ve psikolojik durumunun tespit edilmesi için psikoteknik testine giriyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector