Okuyucular soruyor: Ehliyet Iptali Nasıl Olur? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

Okuyucular soruyor: Ehliyet Iptali Nasıl Olur?

Ehliyet iptal olur mu?

Ehliyeti iptal olmaz. İlk defasında ehliyetine el konulması durumunda sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınır. Üç ve üçten fazla ise sürücü belgeleri 5 yıl süreyle geri alınır, hafif para cezası uygulanır ve ayrıca psiko-teknik ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulur.

Kimlerin ehliyeti iptal edilir?

Ancak Aynı yıl içinde üçüncü kez yüz puana ulaşırsanız ise ehliyetinize süresiz el konulur.

 • Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması
 • Ölüme sebebiyet veren kazaya karışmak.
 • Alkollü araç kullanmak.
 • Alkollüyken trafik kazasına karışmak.
 • Hız sınırının aşılması
 • Uyuşturucu madde kullanmak.
 • Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak.

Sürücü belgesi hangi durumlarda iptal edilir?

İşte madde madde ehliyete el konulma sebepleri:

 1. 100 ceza puanına ulaşmak.
 2. Ölüme sebebiyet veren kazaya karışmış olmak.
 3. 3. Uyuşturucu kullanmış olmak.
 4. Stajyer sürücü olarak kural ihlali yapmak.
 5. Ehliyetin geçerlilik süresinin dolması
 6. Sağlık durumunun bozulması
 7. 7. Hız sınırının aşılması
 8. 8. Alkollü araç kullanmak.

Ehliyet Ne zaman iptal edilir?

Kursunuzdan alacağınız sertifikalar 2 yıl boyunca geçerlidir. 2 sene içinde bu sertifika ile ehliyet belgesi almamanız halinde sertifikanız geçersiz olacaktır ve yeniden kursa giderek sınava girmek zorunda kalacaksınız.

Ehliyetim iptal oldu ne yapmalıyım?

Madde ye göre işlem yapılarak sürücü belgesinin daimi olarak iptal edilmesi,para cezası uygulanması sürücü kurslarına tekrar müracaatlarında psiko teknik değerlendirme ve pisikiyatri uzmanı muayenesi ile geri alınması süresi şartının aranması gerekmektedir.

You might be interested:  Soru: G Sınıfı Ehliyet Sınavı Ne Zaman 2018?

Aday sürücülük süresi içinde aday sürücünün hangisini yapması durumunda sürücü belgesi iptal edilir?

Aday sürücü yada stajyer sürücünün ilk bir yılında toplam 75 ceza puanı alması halinde ehliyetinin iptal edileceğini 9. Maddede belirtmiştik.

Alkolden alınan ehliyet nasıl geri alınır?

Alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, Sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Alkolden 6 ay alınan ehliyet nasıl geri alınır 2020?

Sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret gerekmez. Cezayı ödediğinize dair belge ve borcu yoktur belgesi yeterlidir.

Alkolden alınan ehliyet affı var mı?

Sürücü belgenizi geri almak adına trafik birimine, trafik denetleme şube müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Alkolden ehliyet kaptırma affı konusunda bir karar yok.

Kaptırılan ehliyet geri alınır mı?

Ehliyetine el konan sürücüler, belgeye el koyan trafik birimine ya da en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Bunun için herhangi bir ücret ödemesi gerekmez; cezanın ödendiğine dair belge ve “borcu yoktur” belgesi olmaktadır.

Sürücü belgesi geri alınan kişi araç kullanırsa ne olur?

Araç ehliyet yeniden verilene kadar kullanılmaması üzerine sahibine verilir. Ancak ehliyetine el konulan kişi aracı ehliyet sahibi değil iken tekrar kullanırsa para cezasını ödemekle yükümlüdür. Eğer ehliyetine el konulan kişi araç sahibi değilse hem ona, hem de araç sahibine ceza verilir.

Ehliyet ceza iptal ne demek?

Ehliyetinin iptal edilmesi durumunda araç kullanmaya devam etmektir. Örnek vermek gerekirse stajyer ehliyeti olan bir kişi, yönetmelikte belirtilen bir ihlal gerçekleşmesi durumunda ehliyeti iptal ediliyor. Bu durumda bu maddeden idari yaptırım olarak para cezası yazılmış oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector