Okuyucular soruyor: Hangi Durumlarda Ehliyet Verilmez? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

Okuyucular soruyor: Hangi Durumlarda Ehliyet Verilmez?

Psikiyatri hastası ehliyet alabilir mi?

Sürücü belgesi alacakların, resmi veya özel sağlık kuruluşlarında İç Hastalıkları, Ortopedi, Göz, Kulak-Burun-Boğaz, Nöroloji ve Psikiyatri uzmanları bulunan Sağlık Kurulunca, yönetmelikte belirtilen esaslara göre “Sürücü Olur” raporu almaları gerekir (2918 sayılı trafik kanunu).

Iptal olan ehliyet nasıl alınır?

Sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret gerekmez. Cezayı ödediğinize dair belge ve borcu yoktur belgesi yeterlidir.

Sürücü olamaz raporu iptal edilir mi?

Sürücü raporu sorgulama ekranında, iptal edilmek istenen raporun yanında bulunan “Tümünü İptal Et” butonuna tıklanarak, aile hekimi ile uzman hekim tarafından oluşturulan raporların tamamı iptal edilebilir.

Şaşılar ehliyet alabilir mi?

Diplopi ve paralitik şaşılığı olanlara görme dereceleri ne olursa olsun sürücü belgesi verilmez. 11. Hafif şaşılık ve nistagmusu olanların görme dereceleri 2’inci maddeye uygun ise sürücü belgesi verilir. a) Tek veya iki taraflı afak olanlara ikinci grup sürücü belgesi verilemez.

Bipolar bozukluk hastaları ehliyet alabilir mi?

Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

You might be interested:  Ehliyet Sınavına Giderken Ne Alınır?

Psikiyatrik muayene tanısı ne demek?

Psikiyatrik muayene, genel tıbbi rahatsızlıkların ve özgül tedavilerinin de değerlendirildiği, hem genel tıbbi rahatsızlıklar hem de psikiyatrik rahatsızlıklar açısından ayrıntılı aile öyküsünün alındığı, genetik alt yapının da öngörüldüğü, alışkanlıkların öğrenildiği, psikiyatrik rahatsızlığın başlangıcından itibaren

Alkolden alınan ehliyet geri nasıl alınır?

Alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, Sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Stajyer ehliyet hangi durumlarda iptal olur?

STAJYER EHLİYET HANGİ DURUMLARDA İPTAL OLUR? Stajyerlik süreci olan ilk iki yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran veya 0,20 promil alkol ile araç kullandığı tespit edilen stajyer sürücülerin ehliyetleri iptal olur.

Ehliyetime 2 kez el konuldu nasıl alabilirim?

Alkollü araç kullanmaktan 2 kez ehliyete el konulursa: Alkolden ikinci kez ehliyete el konulduğunda; İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, “sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi” alınır. Eğitim başarılı olursa, sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimlik ile, 2 yıllık sürenin bitmesinin ardından ehliyet alınabilir.

Psikiyatri raporu iptal edilir mi?

İl Sağlık Müdürlüğü yetkili kullanıcıları, psikiyatri tarafından imzalanan ve psikoteknik raporu tamamlanmış kişilerin psikiyatrist hekim tarafından düzenlenen raporlarını iptal edebilecektir. Psikiyatrist hekim raporu iptal edilmeden, psikolog tarafından düzenlenmiş rapor iptal edilemeyecektir.

Ehliyet sağlık raporu süresi ne kadar?

Ehliyet almak için veya da ehliyetinizi yenilemek için aldığınız sağlık raporunun geçerlilik süresi bir senedir. Eğer yaptırdığınız sağlık raporunun üstünden bir sene geçtiyse o rapor kabul edilmez. Yeniden sağlık raporu almanız gerekecektir.

Sağlık kurulu raporuna nasıl itiraz edilir?

Sağlık kurulu raporunun örneği veya rapor referans numarası ile birlikte raporu düzenleyen hastanenin/ikametgahının bulunduğu İl Sağlık Müdürlüğüne veya Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü web sitesindeki ONLİNE BAŞVURU/ İTİRAZ sistemi aracılığı ile yapılabilir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Ehliyet Randevu Nasıl Alabilirim?

Hangi göz kusurlarına ehliyet verilmez?

1) Her iki gözde görme gücü toplamları 10 / 20 den daha az olan ve her iki gözün görme derecesi ayrı ayrı en az 0.5 olmayan (sağ göz 0.5 ve sol göz 0.5) sürücü belgesi alamaz. (3) Görme Düzeltmesi; a) Gözlükle düzeltme kabul edilir. Ancak araç kullanırken sürücü gözlüğünü takmak zorundadır.

Tek gözlü insan ehliyet alabilir mi?

Renk körleri, herhangi bir şart aranmadan ehliyet alabilecek. Gece körlüğü olanlar gün doğumundan bir saat önce, gün batımından bir saat sonra araç kullanabilecek. Tek gözü (monoküler) olan ya da tek gözüyle görenler de belirli koşulları taşımaları halinde sürücü belgesi sahibi olabilecek.

Göz tembelliği olanlar hangi meslekleri yapamaz?

Eğer gözlerden birinde normal görüş yoksa bu durum kişiyi olumsuz etkiler. Örneğin pilotluk, polislik, askerlik ve cerrahlık gibi meslekleri göz tembelliği olan kişiler yapamaz. Bu nedenlerle göz tembelliğinin mümkün olan en erken yaşlarda tespit ve tedavisi yapılmalı.” diyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector