Okuyucular soruyor: Karavan Hangi Ehliyet? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

Okuyucular soruyor: Karavan Hangi Ehliyet?

B sınıfı ehliyet hangi Karavan kullanabilir?

Motokaravanlarda yüklü ağırlığı 3500 kilogramı geçmeyen araçları B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz. Çekme karavanlarda ise yüklü ağırlığı 750 kilogramın altında olanları çekmek için B, C, D sınıfı ehliyetler yeterli olmaktadır. Yani 750 kg altı karavan ehliyet diye birşey bulunmamaktadır.

Karavan ehliyeti ne?

BE sınıfı ehliyet, B sınıfı bir otomobili arkasına 750 kg üzeri taşıma kapasitesine sahip bir Römork yada Karavan bağlayarak kullanabilmek için gerekli belgedir. BE sınıfı ehliyete sahip sürücüler şehiriçi ve şehirlerarası tüm yollarda Karavan yada römorklarıyla seyahat edebilirler.

Otobüs Karavan hangi ehliyet?

Dönüştürdüğünüz araç otobüs karavan ise E sınıfı, kamyon sınıfı ise C sınıfı, minibüs kamyonet sınıfı ise B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmanız gerekir. Motorkaravanlarda B sınıfı ehliyet ile kullanacağınız aracın yüklü ağırlığının 3500 kilogramı geçmemesi esastır.

B sınıfı ehliyet ile römork çekilir mi?

Otomobiliniz ile Karavan ya da römork çekebilmeniz için aracınızda bir çeki demiri bulunmalı ve bu çeki demirinin araç tescil belgenize (ruhsat) işlenmiş olması gerekir. Römork ya da karavanınızın yüklü ağırlığı 750 kg’ın üzerinde ise otomobil ( B sınıfı ) ehliyetinizin olması yeterli değildir.

B sınıfı ehliyet otobüs karavan kullanabilir mi?

B sınıfı ve üstü ( B,C sınıfı veya D sınıfı ) bir ehliyetiniz varsa ehliyetinizin yeterli olduğu herhangi bir aracın arkasında, dolu ağırlığı 750 kg ve altı olan bir karavanı (örneğin MO KARAVAN 126-M) çeki demiri ile çekerek trafiğe çıkabilirsiniz. 750 kg altında karavanlar kapalı kasa römork olarak değerlendirilirler

You might be interested:  Sık sorulan: Ehliyet Yenileme Ne Zaman Başlıyor?

B ehliyeti ne sürebilir?

B sınıfı ehliyet otomobil veya kamyonet kullanmak isteyen kişilerin aldıkları bir ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Bu araçlar otomobil, 4 tekerlekli motosiklet, traktör ve azami yüklü ağırlığı 4250 gram olan birleşik araçlardır.

B Sınıfı Römork kullanır mı?

B sınıfı ehliyet römorklu traktör kullanır mı konusunda genel olarak kullanımlar yapılıyor. Traktör ehliyeti F sınıfı olmaktadır. B sınıfı ehliyet römork kullanımı yerine BE sınıfı ehliyet gereklidir. B sınıfı sürü belgesi ile kullanılan araçlar için römorklü yük taşımacılığı yapanlar BE sınıfı ehliyet alırlar.

Karavan için ruhsat gerekir mi?

Dolu ağırlığı 750 kg’dan az olan çekme karavanlar için ruhsata ihtiyaç yoktur. Ağırlığı fark etmeksizin motor karavanlar için ruhsat zorunludur. Çekme karavanların yıllık vergi masrafı yoktur. Bir yere gittiğinizde çekme karavanınız varsa karavanı sabit bir yerde bırakıp aracınızla gezebilirsiniz.

D1 ehliyeti hangi araçları kullanabilir?

D1 sınıfı ehliyet ancak şu araçları kullanabilir;

 • Minibüs,
 • Otomobil,
 • Kamyonet,
 • Traktör,
 • Motor bisiklet.

750 kg altı karavanı hangi araba çeker?

B, C, C1, D ve D1 sınıfı sürücü belgesi sahipleri araçlarını, azami yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan ( 750 kilogram dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.”

BE sınıfı ehliyet nasıl alınır?

Kişinin BE sınıfı ehliyet alabilmesi için öncelikle B sınıfı ehliyette tecrübe edinmesi gerekmektedir. Ayrıca kişinin 18 yaşını doldurması da, bu ehliyet türünü alabilmesi için gereklidir. BE sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Hangi model araçlar karavan olur?

Karavan yapımında uygun olan araçlar arasındadır.

 • Fiat Ducato.
 • Citroen Jumper.
 • Peugeuot Boxer.
 • Renault Master.
 • Mercedes Sprinter.
 • Volkswagen Crafter.
 • Iveco Daily.
 • Ford Transit.

Minivan panelvan hangi ehliyet?

Otomobil ve kamyonet kullanacakların alması gereken ehliyet sınıfında bulunuyor. B sınıfı sürücü belgesi sahipleri, aynı zamanda M, B1, F sınıfına dahil olan araçları da kullanabiliyor. Değişen kanunlara göre, artık minibüsler için önce B sınıfı ehliyet almak ve sonrasında D1 sınıfı için başvurmak şart koşuluyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Ehliyet Yenileme Randevu Nasıl Alınır?

Kaç tane ehliyet sınıfı vardır?

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları Ehliyet kursu için başvuru yapmadan önce ehliyet sınıflarıni iyi bilmek, ehliyet alma aşamasına yardımcı olur. A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE, D1E, M, B1, B, A1, A2, F ve G olmak üzere toplamda 17 ehliyet sınıfı mevcuttur.

B ehliyet minibüs sürebilir mi?

“Şu anda sürücüler B sınıfı ehliyetleriyle 16+1 kişiye kadar minibüs kullanabiliyor. 1 Ocak’tan itibaren müracaat edeceklerin B sınıfından sonra 16+1 kişilik D1 minibüs ehliyetini alması gerekecek. Yani minibüs ehliyetini almak isteyen kişinin öncesinde otomobil ehliyetini almış olması şart.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector