Sık sorulan: Çipli Ehliyet Ne Zaman Verilecek? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

Sık sorulan: Çipli Ehliyet Ne Zaman Verilecek?

Çipli ehliyet kartı en son ne zaman?

EHLİYET YENİLEME SON GÜN Yani Genel Müdürlük tarafından daha önce 31 Aralık 2020 olarak belirtilen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresi ile ilgili yapılan açıklamada yeni tarih ise 31.12.2022 olarak belirtildi.

Kimlikle ehliyet ne zaman birleşecek?

EHLİYET VE KİMLİKLER NE ZAMAN BİRLEŞİYOR? İçişleri Bakanı Soylu, “21 Eylül’den itibaren yeni tip sürücü belgeleri, yeni nesil kimlik kartlarına yüklenmeye başlanacak.” dedi.

Yeni ehliyetler çipli mi?

Çipli sistemi bulunan yeni kimlik kartlarına ehliyet bilgileri aktarılıyor. Ücretsiz olarak yapılan bu işlem için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesi olan randevu.nvi.gov.tr adresinden veya Alo 199’dan randevu alınması gerekiyor.

Kimlikle ehliyet nasıl birleşecek?

Birleştirme işlemi şu şekilde gerçekleştirilir: Ehliyet ve kimlik belgeleri eski ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Birleştirme işlem için randevu alınır. Randevu tarihinde ilgili nüfus müdürlüğüne şahsen gidilerek birleştirme işlemi gerçekleştirilir.

Yeni kimliklerde ehliyet içinde olacak mı?

İçişleri Bakanlığı 21 Eylül’de ‘hayat kimliğinle kolay’ uygulaması başlattı. Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki ( ehliyet ) bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylelikle vatandaşların, yanlarında ayrıca ehliyet bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Ehliyet değişikliği için ne yapmalı?

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı,
  • Son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf,
  • Adli sicil belgesi (E-devlet üzerinden temin edilebilir),
  • Sürücü adına düzenlenmiş sağlık raporu,
  • Değerli kâğıt vakıf payı ve harç bedelinin yatırıldığına dair makbuz veya dekont,
You might be interested:  FAQ: Ehliyet Sağlık Raporu Ne Kadar Geçerli?

2021 de ehliyet nasıl olacak?

Taslak metinde belirtilen yeni düzenlemeye göre; artık ehliyetler ömür boyu geçerli olmayacak. Bunun yerine 5 ile 10 yıl arasında değişen periyotlarda yenilenmesi gerekecek. Otomatik araç kullanan sürücülere B1 sınıfı ehliyet verilirken, stajyer sürücü ehliyeti kullanacak kişilere ise K Sınıfı Ehliyet verilecek.

Kimlik kartı ve ehliyet birleşti mi?

Eşleştirme ile sürücü belgesi ve kimlik kartının ikisini birden taşımaya gerek kalmayacak. Kimlik kartı ve sürücü belgesinde yeni bir döneme girildi. Sürücü belgeleri artık çipli nüfus kartlarına yüklenebilecek. Böylece cepte iki yerine tek kart taşınacak.

Çipli kimlikte ehliyet olacak mı?

İKİ İŞLEV TEK KART. Yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgilerin, çipli kimlik kartlarına entegre edilmesiyle vatandaşların, yanlarında ayrıca ehliyet bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor. ‘İki işlev tek kart’ sistemi için hem ehliyetin hem de kimlik kartının çipli olması gerekiyor.

Çipli ehliyet nasil?

Yeni Tip Çipli Ehliyet için Gerekli Belgeler

  • Eski sürücü belgesi.
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği.
  • Sürücü Sağlık Raporu (Fotoğraflı)
  • 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz.

Çipli ehliyet için nereye başvurulur?

Ehliyet değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu nedenle eğer randevularda boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz.

Yeni kimlikte ehliyet no nerede yazar?

Yeni tip ehliyetlerde sürücü no ya da ehliyet no kartın ön yüzünde yazar.

Yeni kimlik ve ehliyet başvurusu nasıl yapılır?

Hem ehliyet hem de kimlik yenilemek için ilk yapmanız gereken randevu almak. Bu zorunlu. Randevu için Alo 199 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz veya ‘randevu.nvi.gov.tr’ internet adresi üzerinden başvurabilirsiniz. Gününüzde gitmediğiniz zaman sistem yeniden randevu almanızı 1 ay engelliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector