Yabancı Uyruklu Nasıl Ehliyet Alır? - Lisans Sınavı sitesi - Sürüş okulu ve sürüş

Yabancı Uyruklu Nasıl Ehliyet Alır?

Yabancı uyruklu vatandaşlar ehliyet alabilir mi?

Kendi ülkesinden uluslararası ehliyete sahip olan vatandaşlar ülkemize giriş yaptıkları tarihten itibaren 6 ay süre ile kendi ülkesinin ehliyeti ile araç kullanabilmektedir. Ülkemizde 1 yıldan fazla kalacak olan yabancı vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesi alma zorunluğu bulunmaktadır.

Yabancı ülke ehliyeti Türkiyede geçerli mi?

Türkiye ‘ye giriş yapıldığı andan itibaren en fazla 6 ay boyunca yurtdışı ehliyeti ile Türkiye ‘de araç kullanılabilir. 6 aydan sonra yurtdışı ehliyetini kullanmak isteyen kişiler ehliyetin yeminli tercümesini dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylatarak bir 6 ay daha yurtdışı ehliyetlerini kullanabilirler.

Türkiyede ehliyet nasıl alınır?

MEB’e bağlı ehliyet kursuna başvuru yaptıktan sonra evraklarınızın Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmesi için sizden birtakım evraklar istenecek. Bu evraklar arasında ehliyet için gerekli olan ve hastaneden alınan sağlık raporu, 3 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik kartı fotokopisi gibi evraklar yer alıyor.

Suriyelilere ehliyet nasıl alınır?

Suriyeliler Ehliyet Alabilir mi? Türkiye’de geçerli bir sürücü belgesine sahip olmayan ve araç kullanmak isteyen Suriyeliler, Türkiye’deki herhangi bir sürücü kursuna kaydolup gerekli eğitimleri aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara girerek ehliyet sahibi olabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: Torpille Ehliyet Nasıl Alınır?

Oturma izni olan yabancılar ehliyet alabilir mi?

Ülkemizde Altı (6) aydan fazla oturma izni veya öğrencilik izni olan ve T.C. kimlik numarası verilen her yabancı Türk ehliyeti alma hakkına sahiptir. Yabancı uyruklu vatandaşlar için istenen evraklar; Emniyetin vermiş olduğu T.C.

Kaç tane ehliyet sınıfı vardır?

Ehliyet Sınıfları ve Kapsamları Ehliyet kursu için başvuru yapmadan önce ehliyet sınıflarıni iyi bilmek, ehliyet alma aşamasına yardımcı olur. A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE, D1E, M, B1, B, A1, A2, F ve G olmak üzere toplamda 17 ehliyet sınıfı mevcuttur.

Yabancı ehliyet Türkiyede ne kadar geçerli?

1) Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir. 2) Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Yabancılar Türkiye’de araç kullanabilir mi?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, Türk vatandaşları, dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle Türkiye ‘ye giriş yaptıkları tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanabilecek.

2021 ehliyet nasil alinir?

2021 EHLİYET BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

 1. Kimlik Belgesi.
 2. Sürücü Sağlık Raporu.
 3. Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
 4. 2 adet biyometrik fotoğraf.
 5. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
 6. Adli Sicil Belgesi.
 7. Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi.

2021 ehliyet fiyatları ne kadar olacak?

Ehliyet alma sürecinde kurs ücretleri, harç ücreti ve sınav ücreti gibi pek çok ödeme gerçekleştirilir. 2021 yılında ehliyet fiyatları şu şekildedir; A, A1, A2 ve F Sınıfı İçin Harç Ücreti: 272 TL, Değerli Kağıt Bedeli: 225 TL, Vakıf Payı: 45 TL, Toplam: 542 TL.

You might be interested:  Soru: Ehliyet Kaybolunca Ne Yapılır?

Ehliyet almak ne kadara mal olur?

Toplamda ise A sınıfı ehliyetin maliyeti 2.788,85 TL’dir. B Sınıfı ehliyet almak isteyen bir aday sürücü kursuna 2.018,54 TL ödemesi gerekiyor. Bunun dışında gireceği ehliyet sınavı için 240,04 TL ve harçlar için 1.078.017 TL ödemesi gerekiyor. Toplamda ise B sınıfı ehliyetin maliyeti 3.336,58 TL’dir.

Suriyeli ev alabilir mi?

Türkiye, 3,5 milyon Suriye vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır. Ancak, Suriye vatandaşlarının kendi adına Türkiye’de taşınmaz ve herhangi bir sınırlı ayni hak edinmesi mümkün değildir; yalnızca Türkiye’de bir şirket kurarak taşınmaz iktisap edebilirler.

Suriye vatandaşı araba alabilir mi?

Suriye vatandaşları Türk vatandaşlarından araç alabilir mi? Bu sorunun cevabı evettir. Araç satın alabilirler; ama bunun için kişilerin; Oturma izinlerinin olması gerekmektedir.

Dış ülkelerden alınan sürücü belgesi değiştirme işlemlerinde istenilen belgeler nelerdir?

7- Dış Ülkelerden Alınan Sürücü Belgesi Değiştirme İşlemlerinde İstenilen Belgeler Nelerdir?

 • Yabancı sürücü belgesinin aslı ve renkli fotokopisi.
 • Noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercümesi.
 • Kimlik belgesi.
 • Sürücü sağlık raporu.
 • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
 • 1 adet biyometrik fotoğraf.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector